Šilumos siurblio galingumo parinkimas ir niuansai

Šilumos siurblio galingumo parinkimas ir niuansai

Šilumos siurblio normalus tarnavimo periodas yra 10 – 15 metų. Žinoma, šis laikas gali atitinkamai trumpėti arba ilgėti priklausomai nuo eksploatacinių sąlygų. 

Viena svarbiausių šilumos siurblių dalis, tai kompresorius. Kompresorių tarnavimo laiką trumpinantys pagrindiniai faktoriai yra šilumos siurblio įsijungimo - išsijungimo ciklai, darbo valandų skaičius ir darbas prie itin žemų lauko temperatūrų. Kompresorių gamintojų dokumentacijose pabrėžiama, kad esant -25 C -30 C lauko temperatūrų diapazone kompresoriaus tarnavimo laikas sutrumpėja iki 2000 h, tai yra vidutinis šilumos siurblio darbas per visą vieno šildymo periodą.
Kompresoriaus įsijungimo – išsijungimų ciklų skaičius, per jo tarnavimo laiką, vidutiniškai gali siekti iki ~170 000 kartų. Tarkime jei per dieną šildymo sezono metu šilumos siurblys turėtų ~24 įsijungimo-išsijungimo ciklus, tai jo tarnavimo laikas siektų ~35 metus. Maksimalus leistinas ciklų kiekis per valanda yra nedaugiau kaip 10 kartų, kitu atveju, kompresoriaus tepalo lygis gali sumažėti ir nespėti grįžti atgal į karterį, dirbti išsausėjęs.


Kad to išvengti, šilumos siurblių pasirinkimas turėtų būti kiek įmanoma optimalus. Pasirinkus didesnio galingumo šilumos siurblį, kaip dažnu atveju siekiama, kad rečiau įsijungtų elektrinės tenos esant -20 C ar žemesnei lauko temperatūrai, iš principo sumažinamas elektrinių tenų darbas, manant, kad taip taupomos išlaidos šildymui, tačiau ilgesnėje eksploatavimo perspektyvoje yra kiek kitaip. Esant lauke artimai pliusine ar 0 C temperatūrai, galingesnio šilumos siurblio kompresoriaus įsijungimų-išsijungimų ciklų kiekis suintensyvėja, šilumos siurblio darbas tampa netoks tikslus. Dėl galingesnio kompresoriaus padidėja elektros išlaidos. Pasirinkus mažesnio galingumo šilumos siurblį, sumažėja įsijungimų-išsijungimų ciklų skaičius, tačiau padaugėja kompresoriaus darbo valandų skaičius, o galios trūkumas dažniau kompensuojamas tenų pagalba.


Normalus šilumos siurblio darbas, kai parinktas optimalus galingumas, dirbti gali be elektrinių tenų iki -20 C lauko temperatūros, kompresoriaus ciklų kiekis suretėjęs ir stabilus, o bendras darbo valandų skaičius per šildymo sezoną turėtų sudaryti apie 2000 h. Įvertinus tai, kad Lietuvoje žemų temperatūrų pikai, per šildymo sezoną, yra reti ir sudaro tik keletą dienų, elektrinių tenų nereikėtų bijoti, metinės šildymo išlaidos su šilumos siurbliu vis vien išlieka vienos mažiausių.
Preliminari reikalinga šildymo galia vidutiniam 150 m2 ploto gyvenamam namui, kai žinoma pastato energinio naudingumo klasė: C – 10,5 kW arba 70 w/m2, B – 7,5 kW arba 50 w/m2, A – 3,0 kW arba 20 w/m2, A+ – 2,25 kW arba 15 w/m2, A++ – 1,8 kW arba 12 w/m2, taupiam namui – 0,825 kW arba 5,5 w/m2. Atsižvelgiant į žmonių skaičių, karštam vandeniui ruošti reikia pridėti apie 2–4 kW
  

  • Naujienlaiškio prenumerata

    Media